logo1

front page

18th Annual Art in the Pass

Saturday & Sunday, April 18 – 19, 2015

10am to 5pm at War Memorial Park

 

Thank you to our Sponsors:
Van Gogh:

Department of Marine Resources

Monet:

Anna and Steve Sabree

City of Pass Christian

Warhol:

Susan Blanchard, M.D.

John and Joanne Curren

Media Sponsor:

Gazebo Gazette

 

 

 


Art in the Pass

Board for 2014
Officers:

Chairman: Anita Giani
Vice-Chair: FJ Cutting
Treasurer: Jennifer Burke
Secretary: Peggy Dutton


Steering Committee:

Bobby Allison, Entertainment
Jennifer Buchanan, Dept. of Marine Resources
Bob Cutting, Logistics
Anita Giani, Marketing,
Gary Goulet, Food Vendor
Meg Retersdorf, Silent Auction and Registration
Wilma Rizzardi and Sandy Shaver, Artists Co-Chairs
Sandy Shaver, Judging      Martha Hawkins, Volunteers


Thank You for Your Support:

All of the volunteers who work at Art in the Pass and to the City of Pass Christian: Parks & Recreation Dept., Police Dept., Public Works Dept., and Fire Dept.


Dot Hector & Gretchen Harris Memorial Scholarship Committee:

FJ Cutting, Scholarship Chair


Past Event Chairs

2013 – Anita Giani
2011, 2012 – Jerald Williams
2008, 2009, 2010 – Julie & Richard O’Briant
2004, 2005, 2007 – Virgil & Margaret Harris
2004, 2005 – Virgil & Gretchen Harris
2003 – Kathie Short
2002 – Betsy Burgess & Margaret Harris
2001 – Terry Scott
1999-2000 – Helen St Paul
1995-1998 – Malee Hearin

Congratulations to all of the winners of Art in the Pass 2014!

Best in Show was won by Jason Wilson Pottery, Bay Springs, MS

Jason Wilson

Jason Wilson

Other winners were:

Jewelry

1st: Chris Goulet, Pass Christian, MS
2nd: Mike Venghas, Niceville, FL
Honorable Mention: Mary Kay Samouce, Santa Rosa Beach, FL

Mixed Media

1st: Haruhiko Murakami, Cary Plantation, Maine
2nd: Kendra Bennett,  Daphne, AL
Honorable Mention: Vicki Niolet, Bay St Louis, MS

Painting

1st: Alla Baltas, Baton Rouge, LA
2nd: Milton Williams, Pass Christian, MS

Photography

1st: Steve White, Ocean Springs, MS
2nd: Andrew Moine, New Orleans, LA
Honorable Mention: Alex North, Gulfport, MS

Pottery
1st: Steve Burrows, Gulf Shores, AL
2nd: Yvonne Brown, Gulfport MS

Honorable Mention: Gail Pine, Pascagoula, MS

 Sculpture

1st: Spencer Gray, Pass Christian, MS
2nd: Breck Whitworth, Gulfport, MS
Honorable Mention: Erik Olson, Pensacola, FL

Other
1st: Stephanie Flier,  Long Beach, MS
2nd: Bobby Goldsmith, Biloxi, MS
Honorable Mention: Clair Etzold, Ocean Springs, MS

For a list of this year’s artists, please click 2014 Final Artists booth list_pdf.
 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>